Зростаючий інтерес до альтернативної енергії пов’язаний із глобальним потеплінням та наслідками парникового ефекту. Сьогодні жителі нашої планети розуміють, що запаси викопного палива вже обмежені та його використання веде до забруднення довкілля. Тепер привабливішим стає використання поновлюваних джерел енергії (ПДЕ).

Енергія вітру відома людству щонайменше 2000 років, а останні 10-15 років бурхливо розвивається виробництва електричної енергії…

Сучасні вітроенергетичні установки можуть використовуватися для різних цілей, починаючи від заряду акумуляторних батарей та енергопостачання різних об’єктів (будинки, ферми та ін.) до подачі електроенергії у мережі централізованого електропостачання.

Вітрова енергія найдешевша з відновлюваних джерел. У місцях із добрими вітровими умовами вона успішно конкурує з традиційними паливними та атомними електростанціями. В окремих країнах (Німеччина, Данія, Іспанія, Індія та частково США) вона перетворилася на самостійну галузь.

Розвиток української вітроенергетики є перспективним з таких причин:

  • є багато територій із високим вітроенергетичним потенціалом;
  • наша держава єдина з країн колишнього СРСР та Східної Європи, що виробляє вітроенергетичне обладнання;
  • є більш ніж 10-річний досвід проектування, будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (ВЕС);
  • є законодавча підтримка використання відновлюваних джерел енергії.

Крім того, в Україні функціонує виробництво вітроустановок. Продукція вітчизняних виробників більш надійна в українських погодних умовах, оскільки при її проектуванні краще враховуються місцеві специфіки, початкова та робоча швидкість вітру, потенційні критичні навантаження – можливість зледеніння, різкі пориви вітру та ін.

Впровадження проектів вітроенергетики впливає на економіку держави. У наведеній нижче таблиці наводяться фактори можливого впливу вітроенергетичного проекту на економіку.

У короткостроковому періоді:
  • виробництво (розвиток виробництва ПДЕ чи комплектуючих);
  • будівництво (розвиток інфраструктури);
  • інше (вкладення у місцеву економіку, наприклад, плата за проживання робітників тощо)
У довгостроковому періоді:
  • поточний ремонт та технічне обслуговування (незначні для невеликих автономних ПДЕ);
  • річний дохід за проектом;
  • орендна плата за землю;
  • податки;
  • страхування (власники можуть захотіти отримати страховку від непередбачених обставин).
табл. < Чинники можливого впливу вітроенергетичного проекту на економіку >

Слід зауважити, що на початковій стадії виробництва енергії (тобто при монтажі обладнання) питомі витрати на кВт вітрової енергії та паливної енергії не мають значних відмінностей. Однак є три обставини, які говорять на користь вітроенергетики:

  • експлуатаційні витрати на виробництво вітроенергії істотно нижчі;
  • вплив на довкілля теплової енергетики незрівнянно вище, ніж вітровий;
  • з урахуванням постійного вдосконалення технологій можна прогнозувати, що в найближчі десять-п’ятнадцять років енергія вітру буде значно дешевшою за традиційну енергію.

Оцінка економічної ефективності впровадження проекту альтернативної енергетики проводиться на основі розрахунків та зіставлення наступних критеріїв: термін окупності інвестицій, чистий дохід за рахунок економії енергоресурсів за весь термін експлуатації енергозберігаючих заходів, індекс прибутковості інвестицій, які забезпечують цей дохід.

Таким чином, можна дійти невтішного висновку, що використання вітроустановок малої потужності для енергозабезпечення приватних будинків, фермерських господарств тощо. перестав бути економічно ефективним, на відміну використання промислових вітроагрегатів, т.к. питомі капітальні витрати на їх придбання вище за питомі капітальні витрати на промислові вітрогенератори.

При цьому слід зазначити, що довгострокові ризики та збитки, пов’язані з використанням традиційних енергоресурсів, не знаходять відображення в їх ціні і пов’язані з ними витрати перекладаються таким чином на майбутні покоління. У той самий час методи використання багатьох відновлюваних видів енергії у технічному плані ще недостатньо досконалі, через що до них звертається небагато споживачів.

Кількість складових ціни на відновлювану енергію значно менша, ніж у паливній енергетиці. Це пояснюється тим, що при розрахунку ціни альтернативної енергії виключаються такі складові, як капіталовкладення у будівництво очисних споруд та на видобуток палива, майже до нуля знижуються капіталовкладення у демонтаж обладнання при вичерпанні ресурсу вітроустановки, зникають витрати на придбання та транспортування палива та практично відсутні екстернальні витрати , А ті, що мають місце (зміна вигляду ландшафту), не заслуговують на увагу через дуже незначного впливу.

Слід взяти до уваги, що понад 80% обладнання на ТЕС, ГЕС та АЕС вичерпало свій виробничий ресурс ще у 70-х роках минулого століття та потребує негайної заміни чи реконструкції. Ще одним важливим аргументом глобальної переваги відновлюваної енергетики перед паливною є її енергетична ефективність. Ефект полягає в тому, що енергії, виробленої електричною установкою на ПДЕ протягом усього терміну служби, у 5-10 разів більше, ніж енергії, витраченої на створення та функціонування цієї установки, з урахуванням обладнання та матеріалів, транспортних та будівельно-монтажних робіт.

Таким чином, поступовий перехід на відновлювану енергетику одночасно означає перехід людства на новий рівень енергетичної ефективності.

Для України розвиток вітроенергетики має стати пріоритетним напрямом. Стимулювання реалізації проектів у цій сфері має відбуватися у формі державних інвестицій, на засадах державного приватного партнерства, субсидування НДДКР у цій сфері, повне або часткове звільнення від податків виробництва обладнання для впровадження вітроелектростанцій шляхом ухвалення відповідного законодавства для масового впровадження ПДЕ.

Відновлювана енергетика – це нові технології та реальна модернізація наукового комплексу та промисловості. Її застосування дозволить диверсифікувати паливноенергетичний баланс, підвищити енергетичну безпеку окремих регіонів та країни загалом, зберегти вуглеводні для майбутніх поколінь, які знайдуть йому раціональніше застосування.